aktuality

Aktuality

Nový balíček PSD 3 týkající se platebních služeb prošel Hospodářským a měnovým výborem. Usnadní a zmodernizuje platby

Výbor ECON v Evropském parlamentu odhlasoval aktualizaci pravidel týkajících se platebních služeb. Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům, mezi které patří například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.
Přečíst

Výbor pro dopravu a cestovní ruch schválil návrh revize směrnice o alternativním řešení sporů. Má pomoci především spotřebitelům

Evropská komise přijala 17. října 2023 návrh na úpravu rámce pro alternativní řešení sporů. Hlavním cílem této změny je zjednodušení procedur a zvýšená ochrana práv spotřebitelů. Nyní se jí zabývají jednotlivé výbory Evropského parlamentu, přičemž Výbor pro dopravu a cestovní ruch (TRAN) si dnes odhlasoval svou pozici k ní.
Přečíst

Evropská unie posiluje práva cestujících. Zjednoduší se například vrácení peněz při cestovních nesrovnalostech

Situací, kdy zakoupený zájezd nebo let nedopadl podle plánu, případně došlo k úplnému zrušení cesty, v posledních letech přibývá. Nárůst nastal především během covidové pandemie, kdy docházelo k masivnímu rušení letů, zájezdů a pobytů. Někteří cestující se bohužel dodnes dožadují náhrady. Evropská unie proto chystá legislativu, která by měla zákazníkům, kterým se cestování zkomplikovalo, výrazně ulehčit.
Přečíst

AI Act se přiblížil ke schválení. Nařízení zasazuje umělou inteligenci do právního rámce

Po třech dnech schůzí a desítkách hodin vyjednávání dosáhli před vánočními svátky evropští poslanci dohody o návrhu nařízení o umělé inteligenci. Evropská Unie tak jako první na světě nařízením stanoví pravidla pro modely umělé inteligence, zejména pak ty klasifikované jako vysoce rizikové. Pravidla mají chránit zdraví, bezpečnost a základní práva občanů EU, zároveň ale mají umožnit firmám expandovat v rychle se vyvíjejícím odvětví.
Přečíst

Evropský parlament dnes promarnil příležitost odmítnout normu Euro 7

Když Evropská komise před rokem předložila návrh Euro 7, spustila se bouře nevole. Oprávněně. Emisní norma v této podobě nikdy neměla spatřit světlo světa. Návrh to byl nedotažený, nerealistický a stěží proveditelný. Jeho dopady na životní prostředí by byly sporné, ale dopady na výrobce a uživatele automobilů jasně negativní. Schválení původní verze by mělo za následek zpomalení inovací, zastavení výroby malých aut, masivní propouštění ze strany výrobců a v neposlední řadě zdražení nových aut o desítky tisíc korun.
Přečíst

Digitální euro. Co to je a máme se o něj v České republice zajímat?

Evropská centrální banka (ECB) nedávno oznámila, že 1. listopadu zahájí dvouletou fázi, během níž by měla projekt digitální euro připravit tak, aby na jeho konci mohly vrcholné orgány Evropské unie rozhodnout o případném vytvoření společné digitální měny. Proč tento projekt vznikl a co má být jeho cílem? Ovlivní i Českou republiku, která není v eurozóně? A může jeho případné zavedení znamenat, že bude upozaděna hotovost?
Přečíst

Unie řeší nový balíček PSD 3 k platebním službám. Má usnadnit a zmodernizovat platby

Evropská unie aktuálně začala projednávat nová pravidla pro platby na evropském trhu. Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách, a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům jako například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.
Přečíst

V EU se jedná o tom, jak a čím v budoucnu platit

V současné době začínáme v Evropském parlamentu práci na modernizované verzi pravidel pro platební služby. Cílem je reagovat na poslední trendy, které se v oblastní platebních služeb objevily a vytvořit takové předpisy, které poskytnou lepší ochranu spotřebitelům proti podvodům, jejichž počet rok od roku narůstá. Novelizace platebních pravidel by také měla umožnit další rozvoj finančních služeb, zajistit tak běžným uživatelům větší výběr možností a větší pohodlí při placení. Cílem je, aby větší konkurence na trhu s platebními službami vedla k větší nabídce a také k nižším cenám za služby, tedy k nižším poplatkům. Pro spotřebitele i pro obchodníky.
Přečíst

Kontaktujte mě

Rád odpovím na vaše dotazy a připomínky. Zajímají mě i návrhy, jak bych vám mohl svou prací v Evropském parlamentu pomoci.

ondrej.kovarik@europarl.europa.eu

europarlament