aktuality

Aktuality

Proč jít k eurovolbám?

Během prvního červnového víkendu (7. a 8. června) se budou konat volby do Evropského parlamentu. Česká republika dlouhodobě patří mezi země s nejnižší volební účastí, i když odhady tento rok předpovídají větší zájem, než je u nás obvyklé. To je dobře. Je nutné tentokrát k volbám do Evropského parlamentu jít. Letos půjde o hodně.
Přečíst

Dvacet let České republiky v Evropské unii

Před dvaceti lety se Česká republika stala členem Evropské unie. Bylo to symbolické završení snahy o transformaci země za železnou oponou na zemi s moderním demokratickým zřízením a tržním hospodářstvím. A také potvrzení toho, že se jako země můžeme řadit mezi ty nejrozvinutější státy světa. Bylo to také vcelku logické doplnění faktu, že jsme v té době také byli členy Severoatlantické aliance nebo organizací jako například Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Přečíst

Jednodušší a modernější platby, ale i posílení role hotovosti. Evropská unie přijala balíček platebních služeb

Evropský parlament dnes schválil svou pozici k návrhu aktualizace pravidel týkajících se platebních služeb. Výsledným počtem 484 hlasů pro návrh z celkových 610 možných získal silný mandát pro další fázi vyjednávání. Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům, mezi která patří například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.
Přečíst

Evropský parlament rozhodne o migračním paktu. Řešení současné krize nepřinese

Ve středu 10. dubna bude Evropský parlament hlasovat o migračním paktu, jehož cílem je nastavit nová pravidla pro boj s nelegální migrací na území Evropské unie. Přestože vládní zástupci ČR o znění migračního paktu vyjednávali a dlouhodobě jej podporovali, nakonec se při posledním hlasování v Radě Evropské unie Česko zdrželo. Opozice znění textů již několik let soustavně kritizuje. Mezi kritizované části paktu patří například totální absence řešení příčin migrace či zavedení povinného solidárního mechanismu.
Přečíst

Kontaktujte mě

Rád odpovím na vaše dotazy a připomínky. Zajímají mě i návrhy, jak bych vám mohl svou prací v Evropském parlamentu pomoci.

ondrej.kovarik@europarl.europa.eu

europarlament