14. Duben 2024

Migrační pakt prošel Evropským parlamentem. Bohužel ale neřeší příčiny migrace

10. dubna přijal Evropský parlament těsnou většinou migrační pakt, jehož cílem je nastavit nová pravidla pro boj s nelegální migrací na území Evropské unie. Schválen byl navzdory odporu k jeho hlavním mechanismům a přes dlouhodobou kritiku mnoha evropských politiků.

“Zákonodárci při přípravě dokumentu úplně zapomněli na to nejpodstatnější – jak migračním krizím předcházet. Pakt řeší až důsledky, navíc způsobem, se kterým nemohu souhlasit,“ říká Ondřej Kovařík z frakce Renew a naráží na způsob, jak by se měly členské země s migranty vypořádat.

Přijat byl totiž takzvaný mechanismus solidární flexibility, který zavazuje členské státy ke sdílení dopadů migrace a dává na výběr, zda přijmou určitý poměr azylantů, či se z této povinnosti vyváží zaplacením 20 000 euro za osobu nebo materiální pomocí zasaženým zemí.

V balíčku absolutně chybí důraz na předcházení migrace ve spolupráci s třetími zeměmi, zohlednění problému pašeráctví či cílený boj se zločineckými sítěmi. Je pro mě nepochopitelné, že především kooperace se státy mimo EU byla úplně upozaděna. Přitom právě spolupráce s třetími zeměmi, které vnímáme jako zdrojové nebo tranzitní, je rozhodující pro zvládání migračních tlaků. V momentě, kdy jsou žadatelé již na území EU se vše komplikuje, protože jejich návrat je administrativně i logisticky velmi obtížný. Příklad jsme si mohli také vzít z dohod o vyřizování azylových žádostí mezi Itálií a Albánií nebo Velkou Británií a Rwandou. Bohužel, většina zákonodárců se rozhodla jinak,“ lituje Kovařík, člen Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

Další aktuality

Jednodušší a modernější platby, ale i posílení role hotovosti. Evropská unie přijala balíček platebních služeb

Evropský parlament dnes schválil svou pozici k návrhu aktualizace pravidel týkajících se platebních služeb. Výsledným počtem 484 hlasů pro návrh z celkových 610 možných získal silný mandát pro další fázi vyjednávání. Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům, mezi která patří například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.
Přečíst

Evropský parlament rozhodne o migračním paktu. Řešení současné krize nepřinese

Ve středu 10. dubna bude Evropský parlament hlasovat o migračním paktu, jehož cílem je nastavit nová pravidla pro boj s nelegální migrací na území Evropské unie. Přestože vládní zástupci ČR o znění migračního paktu vyjednávali a dlouhodobě jej podporovali, nakonec se při posledním hlasování v Radě Evropské unie Česko zdrželo. Opozice znění textů již několik let soustavně kritizuje. Mezi kritizované části paktu patří například totální absence řešení příčin migrace či zavedení povinného solidárního mechanismu.
Přečíst