14. Prosinec 2021

Vysoké ceny energií a co s nimi?

Evropu od konce léta trápí prudký nárůst cen energií. Evropská komise označila za hlavní příčiny růstu cen zvýšenou celosvětovou poptávku po energiích, a zejména plynu, cenu dále zvyšují i nižší dodávky z Ruska na evropský trh.

V České republice se zdražení elektřiny a plynu projevilo nejen růstem jejich cen, ale také ukončením činnosti některých dodavatelů energií, v čele s Bohemia Energy. Po automatickém přechodu pod dodavatele poslední instance nebo k novému dodavateli, bohužel zákazníkům, domácnostem i firmám ceny energií ze dne na den několikanásobně stouply. 

EU nepříznivou situaci vnímá jako závažný problém. Představila proto soubor nástrojů a opatření, která mohou členské státy přijmout k řešení bezprostředních dopadů růstu cen a dalších případných cenových otřesů. 

Mezi navržená opatření na ochranu spotřebitelů a podniků patří nouzová podpora příjmů domácností, státní podpora pro podniky a cílené snížení daní. To všechno jsou přípustná opatření, která by mohla pomoci těm, na které vysoké ceny energií dopadají nejvíce.

Problematikou vysokých cen energií se nedávno zabývali také ministři EU pro energetiku. Unijní agentura ACER ministrům představila hlavní body své předběžné zprávy o posouzení vysokých cen energie v Evropě. Zpráva mimo jiné uvádí, že vysoké ceny elektřiny a plynu by měly výrazněji klesnout na jaře 2022. Doufejme, že tomu tak opravdu bude. 

Je důležité, abychom se krizí na trhu s energiemi zabývali přednostně. Je proto správně, že jak národní vlády, tak EU aktivně pomáhají situaci zmírnit. Otázkou ale zůstává, co můžeme udělat, abychom se pro příště podobné krizi vyhnuli. To je jasný úkol pro příští rok.

Další aktuality