11. Březen 2021

Rok s pandemií

Přesně před rokem Světová zdravotnická organizace vyhlásila covid světovou pandemií. Málokdo z nás si dovedl představit, že o rok později budeme stále s virem bojovat. I tak jsme se za poslední rok snažili dopady a vývoj pandemie zmírnit.

Máme:

  • 4 schválené vakcíny Evropskou lékovou agenturou (3 další na cestě)
  • téměř 1 milion naočkovaných v Česku a 43 milionů v Evropě
  • největší záchranný balík v historii EU 672,5 miliard eur
  • 2 miliardy Eur na podporu nezaměstnanosti v krizi z programu SURE
  • ventilátory či zdravotní materiál z programu RescEU

Veškeré kroky EU k pandemii naleznete přehledně zde

Další aktuality

Nový balíček PSD 3 týkající se platebních služeb prošel Hospodářským a měnovým výborem. Usnadní a zmodernizuje platby

Výbor ECON v Evropském parlamentu odhlasoval aktualizaci pravidel týkajících se platebních služeb. Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům, mezi které patří například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.
Přečíst

Výbor pro dopravu a cestovní ruch schválil návrh revize směrnice o alternativním řešení sporů. Má pomoci především spotřebitelům

Evropská komise přijala 17. října 2023 návrh na úpravu rámce pro alternativní řešení sporů. Hlavním cílem této změny je zjednodušení procedur a zvýšená ochrana práv spotřebitelů. Nyní se jí zabývají jednotlivé výbory Evropského parlamentu, přičemž Výbor pro dopravu a cestovní ruch (TRAN) si dnes odhlasoval svou pozici k ní.
Přečíst