EP plenary vote
8. Květen 2024

Proč jít k eurovolbám?

Během prvního červnového víkendu (7. a 8. června) se budou konat volby do Evropského parlamentu. Česká republika dlouhodobě patří mezi země s nejnižší volební účastí, i když odhady tento rok předpovídají větší zájem, než je u nás obvyklé. To je dobře. Je nutné tentokrát k volbám do Evropského parlamentu jít. Letos půjde o hodně.

Proč tedy jít k eurovolbám? Stejně jako před pěti lety si volíme 21 zástupců za ČR z celkového počtu 720 poslanců EP. V tak omezeném počtu, není vůbec jedno, koho do Bruselu vyšleme. Naopak si musíme zvolit takové lidi, kteří mají schopnosti, kompetence, orientují se v prostředí evropských institucí a jsou připraveni tvrdě pracovat a vyjednávat. 

Návrhy a předpisy, které se projednávají na půdě Evropského parlamentu a dalších unijních institucí, nám jsou blíže, než si myslíme. Mají velmi konkrétní dopad na to, jak žijeme, nebo jezdíme, na ceny potravin nebo energií. Až dvě třetiny věcí, které se dnes diskutují v Poslanecké sněmovně českého Parlamentu, mají původ nebo se řešily již před pár lety v Evropském parlamentu. A proto je nutné být vždy o krok napřed - být u vyjednávání, než pak na poslední chvíli řešit co s tím a jak se vypořádat s dopady evropských předpisů. Témata, která nyní rezonují jako migrační pakt, Euro 7 či zákaz spalovacích motorů jsou toho příkladem. Pokud se podaří je správně nastavit už u počátku jednání, nemusí z toho vznikat žádná nemilá překvapení. Naopak, pokud se nepodaří je dobře dojednat už v Bruselu, hrozí, že s nimi budeme složitě potýkat u nás doma.

Proto je pro letošní volby klíčové si uvědomit vazbu mezi evropskou a domácí politikou a využít je jako příležitost rozhodnout, kdo a jak za nás v Bruselu bude rozhodovat. Volby do Evropského parlamentu jsou koneckonců jedinou přímou volbou našich zástupců v Bruselu. V letošních volbách totiž rozhodneme o tom, kdo za nás bude řešit třeba otázky bezpečnosti, nelegální migrace, cen potravin, energií nebo bydlení. 

Zadavatel a zpracovatel ANO2011

Další aktuality