vaccination
19. Duben 2021

Očkování v EU a jak dál?

Už více než rok se potýkáme s pandemií nemoci covid-19. Je zřejmé, že účinnou cestou z této krize je očkování. EU se shodla na tom, že jednotný postup, vzájemná spolupráce a solidarita jsou výhodnější strategií než jednání na vlastní pěst.

Společně dojednané kontrakty znamenají, že všechny země Unie bez rozdílu dostanou požadované množství schválených vakcín za stanovenou cenu. Je pravdou, že praxe odhalila řadu nedostatků a EU musí upravit celý proces tak, aby fungoval pružněji, transparentněji a spravedlivěji.

Musíme podniknout všechny nezbytné kroky, abychom do léta stihli bezpečně proočkovat co největší počet Evropanů. K tomu patří i možnost omezit vývoz vakcín z EU, ale také efektivní distribuce vakcín na úrovni jednotlivých států. Pro EU bude rovněž klíčové vybudovat vlastní výrobní kapacity, které zajistí bezpečné a spolehlivé dodávky vakcín pro následné přeočkování, kterému se nevyhneme. 

Napříč Evropou slyšíme, že nejdůležitějším cílem jsou v tuto chvíli rychle dostupné vakcíny. To je pravda. Na druhou stranu ale nesmíme slevovat z požadavků na jejich kvalitu, bezpečnost a účinnost, které garantuje registrační proces pod hlavičkou EMA. Jakékoli uspěchané, jednostranné či pod tlakem přijaté rozhodnutí plošně očkovat neschválenou vakcínou se nemusí z krátkodobého ani dlouhodobého hlediska vyplatit.

Férový a transparentní proces posuzování je především v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů, ale koneckonců i v zájmu samotných výrobců vakcín. Ve chvíli, kdy hledáme způsoby, jak se postupně začít vracet k běžnému životu, například i díky digitálním zeleným certifikátům - tzv. covid pasům ­ potřebujeme mít jistotu, že očkovací látky používané na území EU splňují stanovené standardy.

Další aktuality