6. Duben 2021

Jak v kraji naložit s fondy z EU?

Před několika měsíci jsme v Evropském parlamentu schválili nový rozpočet EU. V reakci na pandemii COVID-19 jsme přijali dodatečný finanční zdroj NextGenerationEU, který společně s dlouhodobým rozpočtem představuje historicky nejrozsáhlejší stimulační balíček financovaný z unijního rozpočtu ve výši přibližně 48 bilionů korun.

Česká republika bude v příštích sedmi letech moci vyčerpat až 960 miliard korun. Zásadní bude zejména správné zacílení jednotlivých programů, které musí vycházet primárně z místních potřeb.

Ve Zlínském kraji již bylo od roku 2004 z eurofondů podpořeno přes devět tisíc projektů. Velká část směřovala do dopravní infrastruktury. Potřebujeme dokončení dálnic D55 a D49, které jsou zásadní pro lepší dopravní obslužnost i propojení se Slovenskem a Rakouskem.  

Pandemie pravděpodobně urychlí proměny pracovního trhu, hlavně v podobě nástupu digitalizace a automatizacePro Zlínský kraj bude důležité udržet současnou nízkou úroveň nezaměstnanosti, čemuž mohou eurofondy pomoci pokračující podporou firem, podnikového vzdělávání, ale také posilováním sítě školek a dětských skupin.

Zlínský kraj patří k nejrychleji stárnoucím regionům v České republice, a proto bude klíčové využít prostředky z EU v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. Pandemie jasně ukázala, že tato oblast musí být i nadále prioritou. 

Současná situace je těžkou zkouškou pro Evropu, Českou republiku i jednotlivé kraje. Nepochybuji však o tom, že když se správně chopíme příležitosti, můžeme z této zkušenosti i díky evropským fondům vyjít silnější a solidárnější. 

Další aktuality

Nový balíček PSD 3 týkající se platebních služeb prošel Hospodářským a měnovým výborem. Usnadní a zmodernizuje platby

Výbor ECON v Evropském parlamentu odhlasoval aktualizaci pravidel týkajících se platebních služeb. Balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Věnuje se tématům, mezi které patří například platby v hotovosti, ochrana spotřebitelů při placení nebo ověřování bankovních účtů.
Přečíst

Výbor pro dopravu a cestovní ruch schválil návrh revize směrnice o alternativním řešení sporů. Má pomoci především spotřebitelům

Evropská komise přijala 17. října 2023 návrh na úpravu rámce pro alternativní řešení sporů. Hlavním cílem této změny je zjednodušení procedur a zvýšená ochrana práv spotřebitelů. Nyní se jí zabývají jednotlivé výbory Evropského parlamentu, přičemž Výbor pro dopravu a cestovní ruch (TRAN) si dnes odhlasoval svou pozici k ní.
Přečíst